contact us

Use the form on the right to contact us.

117 Wrangler Dr, STE 175
Coppell, TX 75019
United States

972.471.2345

Under the leadership of World Champion & Olympic medalist Kim Zmeskal-Burdette, Texas Dreams Gymnastics has established itself as the premiere training club for local aspiring gymnasts through the countries most talented elites.  Whether boys or girls, beginner or advanced, aspiring Olympians or just in it for the fun and fundamentals, our club has a place for your child.  

Competition Dates

Back to All Events

Garland Classic- Boys


  • Brandenburg Middle School 626 Nickens Rd Garland, TX, 75043 United States (map)

Saturday, February 28

Session 1- Level 4- 7 & 8 Year Old (Jacob P, Gavin J, Noah S, Johnathan S, Monroe P, John H)

Arrive at  Brandenburg MS:            9:40am

Stretch:                                           10:00am

Warmup (Traditional):                   10:20am

Competition:                                  11:20am

Awards will be presented in the awards gym down the hall from the competition gym

Session 2- Level 6 and 7 (Alex G, Dalton F, Peyton C, Luke)

Arrive at  Brandenburg MS:             2:00pm

Stretch:                                             2:30pm

Modified Capital Cup WU                2:50pm

Awards:                                            To follow competition                               

Awards will be presented in the awards gym down the hall from the competition gym

Session 3- Level 8-10 (Blake and Stephen)

Arrive at  Brandenburg MS:            6:00pm

Stretch:                                           6:30pm

Start Modified Capital Cup:           6:50pm

Awards       :                                  To follow competition

 

Sunday, March 1

Session 4-  Level 5 - 9/10 YO ( Matthew M, Noah T, Reid M and Jaylen L) 

and 11+ YO (Gavin T, Nick S, and Marco S)

Arrive at  Brandenburg MS:            8:40am

Stretch:                                           9:00am

Warmup (Traditional):                   9:20am

Competition:                                  10:10am

Awards will be presented in the awards gym down the hall from the competition gym

Session 5- Level 4- 9 & 10, 11+ Year Old (Spencer H, Zach E)                              Level 5 - 7& 8 YO (Davide, Michael K, Koda B, John Davis E and Pablo M)

Arrive at  Brandenburg MS:            12:15pm

Stretch:                                           12:45pm

Start Modified Capital Cup WU:      1:05pm

Awards                                              3:30pm

Awards will be presented in the awards gym down the hall from the competition gym

 

Earlier Event: February 21
HEB Monkeying Around- TAAF
Later Event: March 13
Rose City Classic (Girls Level 8-10)