contact us

Use the form on the right to contact us.

117 Wrangler Dr, STE 175
Coppell, TX 75019
United States

972.471.2345

Under the leadership of World Champion & Olympic medalist Kim Zmeskal-Burdette, Texas Dreams Gymnastics has established itself as the premiere training club for local aspiring gymnasts through the countries most talented elites.  Whether boys or girls, beginner or advanced, aspiring Olympians or just in it for the fun and fundamentals, our club has a place for your child.  

Competition Dates

Rose City Classic (Girls Level 8-10)


  • Patriot Center- UT Tyler 3900 University Blvd Tyler, Tx USA

Friday, March 13

Session 3- Level 9 (Lauren C, Katie F, Anais H, Paulina L, Sophia O, Lily O, Andrea R, Madison T, Allie Z, Aspen T, Torri T)

Arrive at Patriot Center:               2:15pm

Open Stretch:                               2:45pm

March In                                        3:05pm

Competition:                                3:15pm

Awards (Yoga Room)                  6:10pm

 

Session 4- Level 10 (Jade Buford, Emily Hoppie, Alyssa Hoppie, Randi M)

Arrive at Patriot Center:               5:45pm

Open Stretch:                               6:15pm

March In                                        6:35pm

Competition:                                6:50pm

Awards (Yoga Room)                  9:15pm

 

Saturday, March 14

Session 5 - Level 8 (Alyssa B, Lauren C, Ellise G, Zhea L, Ana L, Gracie M, Katie M, Kaitlyn N, Frankie P, Mackenzie R, Katelyn S, Blythe T, Brooke W, Hannah Z, Raven E)

Arrive at Patriot Center:               7:40am

Open Stretch:                               8:00am

March In                                        8:20am

Competition:                                8:35am

Awards (Yoga Room)                  11:00am

Session 6 - Level 8 (Addison D, Sude I, Kyleigh K, Riley K, Tarryn K, Elana M, Peyton O, Sky S, Meredit T, Mikayla T, Veronica T, Katia W, Dana F)

Arrive at Patriot Center:               10:45am

Open Stretch:                               11:15am

March In                                        11:35am

Competition:                                11:50am

Awards (Yoga Room)                  2:15pm

Session 7 - Level 9 (Annie B, Tenley C, Taylor I, Dani L, Lindsey M, Isabella S, Caroline H)

Arrive at Patriot Center:               2:00pm

Open Stretch:                               2:30pm

March In                                        2:50pm

Competition:                                3:05pm

Awards (Yoga Room)                  5:50pm

Session 8 - Level 10 (Reagan C, Kiya J, Cassidy K, Macy T, Chloe W, Olivia W)

Arrive at Patriot Center:               5:45pm

Open Stretch:                               6:15pm

March In                                        6:35pm

Competition:                                6:50pm

Awards (Yoga Room)                  9:15pm