contact us

Use the form on the right to contact us.

117 Wrangler Dr, STE 175
Coppell, TX 75019
United States

972.471.2345

Under the leadership of World Champion & Olympic medalist Kim Zmeskal-Burdette, Texas Dreams Gymnastics has established itself as the premiere training club for local aspiring gymnasts through the countries most talented elites.  Whether boys or girls, beginner or advanced, aspiring Olympians or just in it for the fun and fundamentals, our club has a place for your child.  

Competition Dates

Back to All Events

Level 7 Regionals


  • Estes Park Event Complex 1125 Rooftop Way Estes Park, CO 80517 USA (map)

Friday May 1

Session 1- Senior D (Hope B)

Arrive at Event Complex:                                            7:40am

Open Stretch:                                                              8:00am

Coaches Mtg:                                                               8:10am

Flight 1 Warmup:                                                        8:20am

March In:                                                                     8:30am

Competition:                                                              8:40am

Awards:                                                                     11:30am

 

Session 3- Senior B (Cora B) 

Arrive at Event Complex:                                            3:30pm

Open Stretch:                                                              4:00pm

Coaches Mtg:                                                               4:10pm

Flight 1 Warmup:                                                        4:20pm

March In:                                                                     4:30pm

Competition:                                                              4:40pm

Awards:                                                                      7:30pm

 

Saturday, May 2-

Session 4 - Senior A (Sarah D)

Arrive at Event Complex:                                            7:40am

Open Stretch:                                                              8:00am

Coaches Mtg:                                                               8:10am

Flight 1 Warmup:                                                        8:20am

March In:                                                                     8:30am

Competition:                                                              8:40am

Awards:                                                                     11:30am

Session 5 - Junior D (Megan M)

Arrive at Event Complex:                                            11:30am

Open Stretch:                                                              12:00pm

Coaches Mtg:                                                               12:10pm

Flight 1 Warmup:                                                        12:20pm

March In:                                                                     12:30pm

Competition:                                                               3:30pm

Awards:                                                                      11:30am

Session 6- Junior C (Jaclyn P, Kati R, Kendra W)

Arrive at Event Complex:                                            3:30pm

Open Stretch:                                                              4:00pm

Coaches Mtg:                                                               4:10pm

Flight 1 Warmup:                                                        4:20pm

March In:                                                                     4:30pm

Competition:                                                              4:40pm

Awards:                                                                      7:30pm

 

Sunday, May 3

Session 7- Junior B (Anna H, Asia K, Skye R, Madison W)

Arrive at Event Complex:                                            7:40am

Open Stretch:                                                              8:00am

Coaches Mtg:                                                               8:10am

Flight 1 Warmup:                                                        8:20am

March In:                                                                     8:30am

Competition:                                                              8:40am

Awards:                                                                     11:30am

 

Session 8- Junior A (Morgan P, Kylie SM)

Arrive at Event Complex:                                            11:30am

Open Stretch:                                                              12:00pm

Coaches Mtg:                                                               12:10pm

Flight 1 Warmup:                                                        12:20pm

March In:                                                                     12:30pm

Competition:                                                               3:30pm

Awards:                                                                      11:30am

 

 

Earlier Event: April 25
TAAF- Level 2/3 State
Later Event: May 8
TAAF Xcel State