contact us

Use the form on the right to contact us.

117 Wrangler Dr, STE 175
Coppell, TX 75019
United States

972.471.2345

Under the leadership of World Champion & Olympic medalist Kim Zmeskal-Burdette, Texas Dreams Gymnastics has established itself as the premiere training club for local aspiring gymnasts through the countries most talented elites.  Whether boys or girls, beginner or advanced, aspiring Olympians or just in it for the fun and fundamentals, our club has a place for your child.  

Competition Dates

Pike's Peak Cup- Optional Girls


  • The Broadmoor Hotel- Broadmoor Hall 1 LAKE Avenue COLORADO SPRINGS, CO 80906 USA

FRIDAY, FEBRUARY 3

 

 

Level 9 Sessions:

Session 1- 

Leanne J, Katia W, Emma K, Laura B, Raven E, Mackenzie R, Amanda C, April N

Arrive at Broadmoor Hall:     7:30am

Warmup/Coaches Mtg:         7:50am

Competition and Awards to Follow

Session 2-

Addie D, Avery W, Madison RP, Claire F, Kyleigh K, Abby B, Matis R, Elana M, Hannah Z, April N, Tarryn K, Katelyn S, Blythe T, Anais H

Arrive at Broadmoor Hotel:   11:15am

Warmup/Coaches Mtg:          11:45am

Competition and Awards to Follow

Level 10 Sessions:

Session 1- 

Taylor I, Lyric W, Tenley C, Bella S, Frankie P, Caroline H, Gabby M, Tori L, Lindsey M, Madison T, Aspen T, Andrea R

Arrive at Broadmoor Hotel :    2:45pm

Warmup/Coaches Mtg:            3:15pm

Competition and Awards to Follow

Session 2-

Cosette C, Colbi F, Rebecca L, Chloe W, Eliza G, Natalie M, Momo I, Peyton O, Sude I

Arrive at Broadmoor Hotel:    5:50pm

Warmup/Coaches Mtg:           6:20pm

Competition and Awards to Follow

 

 

SATURDAY, FEBRUARY 4

LEVEL 8 SESSIONS:

SESSION 1

Caleigh H, EJ W, Zoe S, Anna H, Charlotte K, Kendra W, Elizabeth E, Emily W

Arrive at Broadmoor Hall:            7:20am

Warmup:                                       7:50am

Competition and Awards to Follow

SESSION 2

Morgan P, Taylor M, Kati R, Emma E, Zanna B, Madison M, Maggie M, Alyssa B, Ava A

Arrive at Broadmoor Hall:           11:15am

Warmup:                                      11:45am

 

LEVEL 7 SESSIONS

 

SESSION 2

Krissy G, Christina D, Rachel H, Rylie A, Emily G, Caitlyn B, Kennison T, Jordynn C, Courtney M, Taylor M, Quincy W,Maddie B, Sydney G, Skylynn T, Emmi A, Katelyn C,  Zoe E, Rileigh S, Alison G, Alyssa C, Maya W.

Arrive at Broadmoor Hall:       2:50pm

Warmup:                                  3:20pm

Competition and Awards to Follow

LEVEL 6 SESSION

SESSION 1

Leeah B, Sophie S, Ruby J, Brooks G, Ally J, Cassey D, Brooke N, Jordan T, , Mayson C,  Asha C.

Arrive at Broadmoor Hall:    2:50pm

Warmup:                               3:20pm

Competition and Awards to Follow

Event Finals- Level 9 and 10

Arrival Time: 6:30pm

The event winner from every Level 9 and 10 session in each age group qualifies to finals. A gymnast cannot perform in more than two events. Each gymnast in finals receives a Pikes Peak Cup leotard to wear. Finals begin at 7PM.

 

 

SUNDAY, FEBRUARY 5

LEVEL 7 SESSION:

Emma M, Sanya N, Tallulah R, Courtney T, Isabelle O

Arrive at Broadmoor Hall:   8:05am

Warmup:                              8:35am

Competition and Awards to Follow

Level 6 Session:

Peyton P, Sofia H, Kili T, , Andie B, Kristin P, Graham W, Grace D, Addison W, Peyton S, Sophie G, Mia H, Addison D, Madison F, Jenna H, Megan M

Arrive at Broadmoor Hall:       10:05am

Warmup:                                  10:35am

Competition and Awards to Follow