contact us

Use the form on the right to contact us.

117 Wrangler Dr, STE 175
Coppell, TX 75019
United States

972.471.2345

Under the leadership of World Champion & Olympic medalist Kim Zmeskal-Burdette, Texas Dreams Gymnastics has established itself as the premiere training club for local aspiring gymnasts through the countries most talented elites.  Whether boys or girls, beginner or advanced, aspiring Olympians or just in it for the fun and fundamentals, our club has a place for your child.  

Competition Dates

Back to All Events

Garland Classic

  • Brandenburg Middle School 626 Nickens Road Garland, Tx 75043 USA (map)

Saturday, March 5

 

Session 1- Level 4 - 6 and 7 Year Olds

Xabryus, Jonathan, Pranav, Ryan

Arrive at Brandenburg:              7:40am

Stretch:                                     8:00am

Warmup (Traditional)              8:20am

Competition:                            9:00am

Awards (in Awards Gym:        10:30am

 

Session 2- Level 4 - 8-9 YO, 10+ and Level 5 11+

Jacob, Issac, Keaton, Francisco, Nathaniel

Aidan, Evan, Barrett, Gavin T

Arrive at Brandenburg:                              11:00am

Stretch:                                                       11:30am

Introductions- Warmup/Compete             11:50am

Awards (in Awards Gym:                            2:00pm

 

Session 3-- Level 5 - 7-8 YO and 9-10YO

Luke D, Cody, Gavin J

Ethan S, Reid, Monroe, John H

Arrive at Brandenburg:                              2:30pm

Stretch:                                                       3:00pm

Introductions- Warmup/Compete             3:20pm

Awards (in Awards Gym:                            5:50pm

Session 4- Level 8,9,10

Blake W, Stephen B

Arrive at Brandenburg:                              6:10pm

Stretch:                                                       6:40pm

Introductions- Warmup/Compete             7:00pm

Awards (in Awards Gym:                            9:00pm

Sunday, March 6

Session 5- Level 6 and 7 (All) 

Arrive at Brandenburg:                              9:00am

Stretch:                                                       9:30am

Introductions- Warmup/Compete             9:50am

Awards (in Awards Gym:                          11:50am

Earlier Event: February 27
Corinth Qualifier- TAAF
Later Event: March 12
Level 9/10 State- Girls