contact us

Use the form on the right to contact us.

117 Wrangler Dr, STE 175
Coppell, TX 75019
United States

972.471.2345

Under the leadership of World Champion & Olympic medalist Kim Zmeskal-Burdette, Texas Dreams Gymnastics has established itself as the premiere training club for local aspiring gymnasts through the countries most talented elites.  Whether boys or girls, beginner or advanced, aspiring Olympians or just in it for the fun and fundamentals, our club has a place for your child.  

Competition Dates

Back to All Events

Level 7 State Girls


  • Metroplex Gymnastics 205 East Bethany Drive Allen, TX, 75002 United States (map)

Saturday April 7

 

Session 1 - Sr C2 & Sr C1

(Zoe E., Megan N., Jordynn C., Katelyn C.)

   7:40am     Arrival at Gym

   8:00am      Warm up

   8:20am      Competition and Awards to follow

 

Session 2 - Sr B1, Sr B2, Sr B3

(Kennison T., Cassey D., Emily G., Caitlyn B)

   11:00am     Arrival at Gym

   11:30am      Warm up

   11:50am      Competition and Awards to follow

 

Session 3 - Sr A1, Sr A2, Sr A3

(Ally J., Deslyn T., Allison G., Jenna H., Emmi A., Rachel H., Isabella B., Aaliyah Q., )

   2:30pm     Arrival at Gym

   3:00pm      Warm up

   3:20pm      Competition and Awards to follow

 

Session 4 - Jr D1, Jr D2, Jr D3

(Alyssa W., Sydney G., Rileigh S., Mia H., Sophie G., Karoline P.)

   6:00pm     Arrival at Gym

   6:30pm      Warm up

   6:50pm      Competition and Awards to follow

 

 

Sunday April 8

 

Session 5 - Jr C1, Jr C2

(Ruby J., Sophie S.,)

   7:40am     Arrival at Gym

   8:00am      Warm up

   8:20am      Competition and Awards to follow

 

Session 6 - Jr B1, Jr B2, Jr B3

(Addison W., Peyton S., Jordan T., Graham W., Kristin P., Kili T., Saidat O., Sofia H., Andie B.)

   11:00am     Arrival at Gym

   11:30am      Warm up

   11:50am      Competition and Awards to follow

 

Session 7 - Jr A1, Jr A2, Jr A3

(Dulcy C., Peyton P.)

   2:30pm     Arrival at Gym

   3:00pm      Warm up

   3:20pm      Competition and Awards to follow

 

Earlier Event: April 6
Level 6-10 Regionals-Boys
Later Event: April 7
Best Qualifier - TAAF